Freshfields

Live Entertainment

   Jan 19

Freshfields 2014

FRESHFIELDS 2014 COMING SOON,

SEE BELOW FOR THE LINE-UP ON ALL THE STAGES!!

 

It has been confirmed Freshfields Festival 2014 is a two day festival.  It will commence at 11.00am on 16th and finish at 23.00. On the Sunday it will start at midday and finish at 18.00.

We have the main ‘Bigger Boat’ stage, Stan’s Blues Jam stage, The All Mixed Up stage headlined by KENNY KEN at 19.00, The Ska stage, and the Acoustic stage ran by no other Si Genaro who was on The Voice 25/01/14 showing his skills off to Will I Am and the rest of the team.

All stages will be bringing you the best artists from the South Coast.

Keep your eye on our FB page for up to date news.  https://www.facebook.com/events/1388817958045769/?source=1

Here are some of the bands entertaining you on The Bigger Boat Stage

Crescendi
Joelle Family Band
Lonely Dakota
Thinker
Shanty
The Blues Machine
Colt 45
The Fliks

Sunday:
Crescendi
Willowen
Fearne
Jimmy Hillbillies
Steely scam

SKA STAGE SATURDAY STARTS 17:30:

DJ 8 Ball

Double Barrel

Total Madness

The Crash Landings

Souled Out

ALL MIXED UP STAGE: SATURDAY

11-1130 Sam cox (Tundra child)
11:30- 12:30….Jon sharpe
12:30-13:30….Jon manley
13:30-14:30…Wardy
14:30-15:30.Naomi Htid Williams
15:30-16:30Lee Banksy
16:30-17:30.. HolyGhost uk
17:30-19:00..steve Bridges & Martin Bradley

>>>>>>>>>>>>19:00-20:00. Kenny Ken !<<<<<<<<<<<<<<<<<

20:00-20:30…HolyGhost UK
20:30-22:00 Djhoody ‘steve Hood’

THE BLUES STAGE SATURDAY STARTS 11.00AM:

The Revival

Shoestring Blues

Dan Sowerby

Jools’ Blues All Stars

Riverside Blues Band

Stan’s Blues Jam

Here is the line up for the All Mixed up stage on Sunday presents Beats & Swing:

12.00hrs – 13.00 Audio Corruption
13.00hrs – 14.15 Caos Doble
14.15hrs – 15.30hrs Los Cojones
15.30hrs – 16.30hrs The Gentleman Philosipha
16.30hrs – 17.30hrs Tom Mayhem

Here is the line up for this years Acoustic Stage on Sunday-
12.00 Chris Rogers
12.30 Beth Johnstone
13.00 Nicola Brown
13.30 Aaron Jaime
14.00 Tyler Bloor
14.30 Corinna Jane
15.00 Emily Wilson
15.30 Alex Hall
16.00 Graham Seaton and Denise Johnson
16.30 The Diamonds
17.00 Broken Branches
17.30 Sirpico